Node.js یا PHP : کدام محیط برای پروژه بعدی مناسب است .

Node.js یا PHP , هرچند PHP و Node.js می توانند برنامه های هر پیچیدگی را مدیریت کنند، آنها در سراسر مفاهیم و معماری های مختلف ساخته شده اند. اگر شما صاحب برنامه انتخاب بین این دو محیط هستید، باید از مزایای و محدودیت های اصلی آنها مطلع شوید.

Node.js یا PHP

Node.js و PHP دو راه حل بسیار پیشرفته برای توسعه وب هستند. پی اچ پی، یک زبان برنامه نویسی ایجاد شده توسط Rasmus Lerdorf در سال ۱۹۹۴، یکی از بزرگترین زبان های وب دوره ۱٫۰ بود. تظاهرات شایسته موفقیت پی اچ پی CMS (سیستم های مدیریت محتوا) مانند وردپرس، جوملا یا دروپال است که قدرت میلیون ها وبلاگ و پورتال وب را دارد. Node.js یک نماینده نسل جدید توسعه وب است. بر خلاف پی اچ پی، Node.js یک زبان نیست، بلکه یک محیط زمان اجرا است که از جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های کاربردی سرور استفاده می کند. Node.js که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد، قدرت جاوا اسکریپت را در زمینه برنامه های کاربردی مبتنی بر رویداد مبتنی بر داده ها، I / O-heavy برای دوران Web 2.0 نشان داد. ( Node.js یا PHP  )

 

مزایای Node.js

۱٫ سریع راه حل سرور-طرف

Node.js از حلقه رویداد جاوااسکریپت برای ایجاد برنامه های ورودی / خروجی غیر ورودی (ورودی / خروجی) استفاده می کند که می تواند به راحتی چند رویداد همزمان را سرویس دهد. با استفاده از پردازش ناهمزمان جاوا اسکریپت جاوا اسکریپت، می توان یک راه حل بسیار مقیاس پذیر برای سمت سرور ایجاد کرد که حداکثر استفاده از یک CPU و حافظه کامپیوتر را در حین سرویس دهی درخواست های همزمان بیشتر از سرورهای چندتایی معمولی افزایش دهد. این قابلیت باعث می شود که Node.js مناسب برای برنامه های نامتقارن، داده های محور و جریان های سنگین I / O مانند RTAs (برنامه های زمان واقعی) یا SPAs (برنامه های تک صفحه)، جایی که Node عملکرد عالی اجرا را تضمین می کند.

۲٫ یک زبان برای همه کارها

بسیاری از چارچوب های محبوب مشتری مانند Ember، React و Angular در جاوا اسکریپت هستند که زبان اصلی مرورگرهای مدرن است. در حالی که از سمت سرور Node.js استفاده می کنید، شما تمام مزایای یک زبان برنامه نویسی در پشته توسعه برنامه خود را داراست.

داشتن زبان همانندی در قسمت جلویی و پشتی عالی برای نگهداری از برنامه و هماهنگی بین اعضای تیم شما بسیار عالی است، زیرا توسعه دهندگان ظاهر و backend با همان ساختارهای داده ی جاوا اسکریپت، عملکردها، اصطلاحات اصطلاحی و کنوانسیون های زبان کار می کنند . همه چیز به توسعه سریع برنامه ها، تثبیت اشکال و هماهنگی در تیم مهندسی شما کمک می کند.

۳٫ انعطاف پذیری

Node.js با چندین وابستگی سخت، قوانین و دستورالعمل ها همراه است، که اتاق را برای آزادی و خلاقیت در حال توسعه برنامه های خود قرار می دهد. Node.js به عنوان یک چارچوب غیرقانونی، Node.js محدودیت های سختی را اعمال نمی کند، به این ترتیب توسعه دهندگان می توانند بهترین معماری، الگوهای طراحی، ماژول ها و ویژگی های پروژه بعدی خود را انتخاب کنند. با این کار، تیم مهندسی Node.js شما از طریق مخزن NPM به هزاران ماژول برای هر هدف قابل تصور دسترسی خواهد داشت.

 

معایب Node.js

۱٫ کارآمدی کمتر در برنامه ها با نیاز به پردازش زیاد

Node.js یک محیط تک رشته ای و مبتنی بر رویداد است که در مدیریت پردازش های شدید عملیات CPU مانند تولید یا ویرایش گرافیک، صدا و ویدئو به عنوان در مدیریت درخواست های همزمان هم خوب نیست. در هنگام پردازش فایل های بزرگ و یا انجام عملیات با گرافیک، برنامه های کاربردی Node.js ممکن است غیر فعال و کند باشد. هر زمان که شما در مورد برنامه های گرافیکی فکر می کنید، محیط سرور چند رشته ای گزینه ای بهتر از Node.js است.

۲٫ عدم بلوغ

همراه با کتابخانه های هسته پایدار مانند HTTP یا Crypto، مخزن نود دسترسی به تعدادی از ماژول های شخص ثالث توسعه یافته توسط جامعه را فراهم می کند. این اکوسیستم ماژول هنوز نسبتا نابالغ است. قبل از اعمال برنامه، کیفیت یک ماژول خاص را دشوار است. علاوه بر این، اشکالات ظریف و ناپیوستگی نسخه ممکن است به برنامه های کاربردی ختم شود که باعث سخت نگه داشتن آنها می شود. سهولت انتشار بسته های خود را با فقدان مکانیزم قابل اطمینان تایید ماژول همراه می شود بدین معنی است که هنگام انتخاب بسته ها باید بیشتر توجه کنید تا مطمئن شوید که فعالیت های اخیر مانند رفع اشکالات و به روز رسانی ها را داشته اند.

مزایای  پی اچ پی

۱٫ Base Code Rich

پی اچ پی پایه کد قدرتمند است که شامل پلتفرم های محبوب برای ساخت وب سایت ها (وردپرس، جوملا، دروپال) و چارچوب های توسعه وب (Laravel، Symfony) است که امکان توسعه سریع برنامه را فراهم می کند. CMS (سیستم های مدیریت محتوا)، مانند وردپرس، در عرض چند دقیقه یک بلاگ یا یک سایت تجارت الکترونیک را راه اندازی می کند و اجازه می دهد سایر برنامه نویسان آنها را با توجه به نیازهای خود سفارشی کنند. همچنین برنامه های PHP متعددی توسط میزبانی های میزبانی مانند cPanel ارائه می شود که می تواند با یک کلیک نصب شود. طیف وسیعی از راهکارهای منبع باز در PHP و یک جامعه قوی در پشت آنها به این معنی است که همه چیز برای توسعه نرم افزار شما در نوک انگشتان شما وجود دارد.

۲٫ راه حل قابل حمل

پی اچ پی بالا است راه حل توسعه نرم افزار قابل حمل. این می تواند در تقریبا هر سرور (Nginx، Apache) و هر پلت فرم (ویندوز، لینوکس) اجرا شود. این به این معنی است که شما فقط باید یک بار کد خود را بنویسید و آن را هر جا اجرا کنید.

در همان زمان، پشتیبانی میزبان گسترده ای برای پی اچ پی وجود دارد. تعدادی از ارائه دهندگان خدمات میزبانی گزینه های میزبانی وب مشترک را برای PHP ارائه می دهند، اما شما نیاز به یک سرور مجازی با دسترسی SSH برای اجرای برنامه های Node.js دارید. بنابراین ادغام و استقرار پی اچ پی برای شرکت های کوچک یا افرادی که می توانند برنامه های کاربردی خود را بدون هیچ گونه دانش SSH (Secure Shell)، دستورات کنسول و فن آوری های سرور لینوکس که گزینه Node.js برای آنها است، آسانتر شود.

۳٫ طراحی شده برای وب

برخلاف Java یا Python و سایر زبانهای برنامه نویسی عمومی، PHP به طور خاص برای کارکردن در وب طراحی شده است. به همین دلیل است که شامل تمام قابلیت های مورد نیاز برای مدیریت HTML، سرور ها و پایگاه های داده (به ویژه MySQL). با یک راه حل جامع از طرف سرور مانند پی اچ پی، نیازی به ناراحتی در مورد جاوا اسکریپت در مرورگر وجود ندارد، زیرا تمام صفحه ها به راحتی می توانند بر روی سرور ایجاد و ارائه شوند. این امر مفید است اگر شما می خواهید برای جلوگیری از بارگیری از طرف مشتری. در عین حال، پردازش سخت افزاری سرور و درخواستهای منظم به سرور برای تولید و رندر صفحات ممکن است گزینه خوبی برای برنامههای یک صفحه (SPAs) با قابلیتهای غنی از سرویس گیرنده باشد که جاوااسکریپت اغلب گزینه بهتر است. Node.js یا PHP ؟

معایب پی اچ پی

۱٫  ناکارآمد در Separation of Concerns (SoC)

پی اچ پی مناسب برای اجرای رویکرد MVC (Model-View-Controller) نیست که تفکیک جدی نگرانی ها (SOC) را بین داده، رفتار و نمایندگی نشان می دهد. MVC یک عمل جالب در توسعه وب است که خوانایی، قابلیت نگهداری و مقیاس پذیری برنامه های وب را تضمین می کند. در PHP، گرایش تمایل به همگام سازی HTML و زبان در داخل فایل های HTML وجود دارد که به سرعت در کد ضعیف قابل نگهداری که در آن دیدگاه ها و منطق کسب و کار از هم جدا نمی شوند، نتیجه می شود. در نتیجه، توسعه برنامه های PHP با استفاده از قابلیت های جدید سخت است و برنامه های کاربردی را با یک پایگاه بزرگ کد مدیریت می کنند.

۲٫ مدل مشتری-سرور قدیمی منسوخ شده

پی اچ پی از مدل کلاینت سرور مشتری که در آن هر درخواست صفحه درخواست، اتصال پایگاه داده، پارامترهای پیکربندی و رندر HTML را آغاز می کند. این باعث می شود که PHP نسبت به برنامه Node.js که به طور دائمی اجرا می شود، تا حدودی کندتر باشد و تنها نیاز به یک بار به صورت اولیه باشد. با تشکر از این ویژگی ها، Node.js بیشتر برای ویژگی های پیشرفته HTML5، AJAX و WebSockets مناسب است. مشکل ممکن است در PHP از طریق Memcached انجام شود؛ با این حال، این یک ویژگی استاندارد زبان PHP نیست.

بنابراین، چگونه می توان انتخاب درست را انجام داد؟

Node.js یا PHP  ؟ همانطور که مشاهده کردید، هر دو Node.js و PHP دارای بخش های خوب و بد هستند. اگر چنین است، چگونه می توانیم انتخاب مناسب را انجام دهیم؟ این امکان وجود دارد اگر ما دانش خود را از معماری و اکوسیستم های محیطی در اختیار داشته باشیم.

به طور خاص، معماری ناهمزمان و مبتنی بر رویداد Node.js آن را بسیار مناسب برای RTA (برنامه های زمان واقعی) مانند پیام های فوری و برنامه های همکاری (نقاشی و ویدئو کنفرانس) که در آن بسیاری از درخواست ها همزمان اتفاق می افتد و جایی که داده ها اغلب به جلو و عقب از سرور به مشتری منتقل می شود.

پشتیبانی از Node.js از رویدادهای سرور و WebSockets باعث می شود که معماری های pub-sub (انتشار-اشتراک) مورد استفاده در RTA ها را به اجرا در آورد و به سرعت به نمایش در سمت مشتری به روز رسانی شود. ویژگی های مشابه Node.js مناسب برای برنامه های کاربردی است که پردازش داده ها از IoT (اینترنت چیزها) و برنامه های صفحه ای تنها (SPA) که شامل قابلیت های بالقوه بسیار پویا، پویا و سنگین است.

با استفاده از Node.js، سرویس های وب که در آن طرف سرور به عنوان API REST عمل می کند که ارتباط بین مشتری و یک پایگاه داده را فراهم می کند، و همچنین سرعت عملیات CRUD و پردازش ناهمزمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

به نوبه خود، پی اچ پی انتخاب خوبی برای یک راه حل استاندارد مانند وبلاگ، سایت خبری، صفحه فرود یا پورت وب است. با استفاده از CMS (سیستم مدیریت محتوا) به عنوان وردپرس نوشته شده در PHP، شما می توانید وبلاگ های پایدار و قابل تنظیم بدون برنامه نویسی زیاد ایجاد کنید. اگر شما نیاز به سفارشی سازی بیشتر دارید، وردپرس یک API مستند مستقل برای تغییر ساختار برنامه، نمایش، افزونه ها و غیره فراهم می کند.

به عنوان یک جایزه، انجمن وردپرس هزاران تم های قابل تنظیم را ایجاد کرده است که فرصت های بی پایان برای طراحان وب را باز می کند. هر گاه زمان در نظر گرفتن است، شما می توانید تقریبا هر برنامه اعم از وبلاگ به سایت تجارت الکترونیک با CMS و سایر ابزار نوشته شده در PHP توسعه. پی اچ پی همچنین انتخاب خوبی است اگر پشتیبانی میزبانی این موضوع است. اگر مشتری شما به جای یک نمونه مجازی مجتمع کامل، بخواهد یک سرویس میزبانی وب به اشتراک بگذارد، پی اچ پی انعطاف پذیری بیشتری در ادغام و استقرار دارد.

بنابراین، هنگام انتخاب میان Node.js و پی اچ پی، باید قطعا در نظر بگیرید که چه نوع برنامه ای را که میخواهید بسازید، نیازهای میزبان مشتری شما چیست و چه چیزی سرعت توسعه است. اگر مشتری شما به دنبال یک راه حل استاندارد با پشتیبانی میزبانی گسترده باشد، باید از PHP استفاده کنید. از سوی دیگر، Node.js یک گزینه بهتر برای RTA ها (برنامه های زمان واقعی) از قبیل چت، برنامه های همکاری و SPA ها (برنامه های تک صفحه ای) است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *